27. KOLEDOVANIE DOBREJ NOVINY

14.11.2022 06:42

Bratia a sestry, na Slovensku už roky prebieha krásny projekt koledovanie Dobrej noviny. Ide o akciu, keď vo vianočnom období deti, mládež rodiny koledujú po domoch veriacich i neveriacich a vykoledovanými peniazmi pomáhajú ľuďom v chudobných krajinách, najmä Afriky. Tohto roku ide už o 28. ročník koledovania a výťažok sa použije pre obyvateľov regiónu Samburu v severnej Keni. Heslo tohto ročníka znie: „Zmeňme púšť na záhradu“. Savana sa tam mení na polopúšť a je tam nedostatok vody. Miestni obyvatelia sa učia ekofarmárčeniu, aby sa naučili pestovať zeleninu a chovať dobytok.               Od septembra tam máme nášho košického kňaza vdp. Mariána Kašaja. Možno si poviete, že je to ďaleko od nás alebo, čo s tým my máme. Bratia a sestry, napriek všetkým finančným ťažkostiam sa my tu ešte máme dobre. Rodičia, predstavte si, že by ste nemali zajtra, čo dať deťom jesť... a to nie iba zajtra, ale viac dní v týždni... tie deti tam hladujú a nijako si to nezapríčinili, iba sa narodili na tomto mieste... a my im môžeme pomôcť naším koledovaním. V piatok na sv. Martina sme s deťmi hovorili o tom, že pomáhať môžeme podľa vzoru sv. Martina aj vtedy, keď máme málo alebo nič. My pri koledovaní nemusíme dať, naopak druhí nám dajú, od nás sa chce iba ochota ísť koledovať. Keď rodičia povedia: prečo by si mal ísť Ty – nech idú druhí, alebo: prechladneš, zamrzneš, zmočíš sa, tak samozrejme deti nepôjdu. Ale, keď deti rodičia povzbudia, prípadne pôjdu s nimi, aj deti radi pôjdu koledovať.

V predchádzajúcej farnosti som mal asi o 200 veriacich menej ako tu a pri koledovaní DN sme vo vyzbieraní peňazí patrili roky medzi prvé tri farnosti v diecéze a niekoľkokrát sme boli aj prví. Na filiálke, kde bolo 400 veriacich koledovalo  5 skupiniek po 5-6 detí a v ostatných dvoch dedinách 10-12 skupiniek a išli z domu do domu – málokde ich neprijali. A nebolo to tak, že počkajte pri bránke, dáme vám peniaze, ale dnu nechoďte, aby ste nám nezašpinili. Preto vás bratia a sestry povzbudzujem, aby ste dovolili deťom, prípadne aj sa s nimi zapojili do koledovania DN a ostatní, aby ste koledníkov prijali. Robíme dobrú vec – vcíťte sa do života afrických detí.
Vopred v ich mene PBZ.