25. PREDNÁŠANIE BOŽIEHO SLOVA

21.08.2022 10:31

25. PREDNÁŠANIE BOŽIEHO SLOVA

Bratia sestry, v katolíckej Cirkvi existuje služba lektora. Jednak ju prijímajú bohoslovci v 3. ročníku seminára, alebo existuje vo farnostiach spomedzi laikov. Ide o prednášanie božieho slova okrem evanjelia, ktoré je vyhradené diakonovi alebo kňazovi. Čiže čítanie zo Starého zákona, žalmy alebo čítanie z Nového zákona. Vyhradené miesto na prednes Božieho slova je ambóna. Právo prednášať božie slovo majú pokrstení a pobirmovaní veriaci, ktorí sú vhodne pripravení a formovaní. Preto sa vo farnostiach konajú lektorské kurzy, aby sa ľudia, ktorí majú záujem, na túto službu pripravili. Aj my sme mali za posledné roky takéto kurzy a preto týchto ľudí chceme vo farnosti na túto službu použiť. Od septembra 2022 je urobený rozpis na výveske na jednotlivé nedele a sviatky a tiež zoznam lektorov našej farnosti. Takže v nedele a vo sviatky budú prednášať božie slovo lektori podľa rozpisu. A to aj v prípade, že je sv. omša na váš úmysel – ak by ste veľmi chceli, aby čítal niekto z vašej rodiny, tak si môže vymeniť prosby s lektorom, ktorý je vtedy napísaný. Božie slovo nie je básnička, ktorou 10 ročná vnučka poteší babičku, že pôjde čítať. Cez týždeň si zabezpečte čítanie z rodiny, alebo ak nemáte, tak  zo zoznamu lektorov – ale včas, aby to za vás nemuseli robiť kostolníci. Lektori nech si pripravia čítanie doma z internetu a minimálne 15 minút nech prídu do sakristie – 5 min. pred sv. omšou potrebujeme odniesť knihy. Pripomínam aj dôstojné oblečenie lektorov. Ak lektor na daný deň nemôže prísť čítať, nech si sám zabezpečí náhradu za seba. Božie slovo má byť prednesené dôstojne, zreteľne a s vážnosťou, aby ľudia po čítaní na výzvu Počuli sme Božie slovo,  odpovedali Bohu vďaka a nie nerozumeli sme.