17. FARNOSŤ, DEKANÁT, DIECÉZA

20.10.2019 19:20

17. FARNOSŤ, DEKANÁT, DIECÉZA

Farnosť je najmenšia bunka Cirkvi; väčšinou je územná, čiže rozkladá sa na území mesta alebo dediny. My sme farnosť s jednou obcou, ale  jedno mesto môže mať aj viac farností, napr. Prešov 4 , Košice 8 alebo jedna farnosť sa skladá z viacerých dedín Víťaz + Ovčie; dedina, v ktorej sa nachádza fara sa volá materská obec (mater) a ostatné dediny sú filiálne – dcérske obce. Farnosti tvoria dekanát (od slova deka – 10). My patríme do dekanátu Sabinov            (11 farností). V arcidiecéze máme 19 dekanátov a 215 farností. Naša košická diecéza (biskupstvo) vznikla 09.08.1804 a 31.03.1995 bola povýšená na arcidiecézu (arcibiskupstvo). Spolu so spišskou a rožňavskou diecézou tvoríme východnú cirkevnú provinciu ( metropóliu) SR. Na západe SR existuje západná cirkevná provincia (metropólia)so sídlom v Bratislave. Gréckokatolícka Cirkev na Slovensku má 1 cirkevnú metropóliu na celé územie Slovenska. Košický, bratislavský a prešovský arcibiskup používa aj titul arcibiskup – metropolita a na svojom území môže nosiť pálium – vlnený pás látky s čiernymi krížikmi.