16. FARNOSŤ

30.09.2019 10:44

16. FARNOSŤ

Farnosť je určité spoločenstvo veriacich, ustanovené v partikulárnej Cirkvi (diecéze), o ktoré pastoračná starostlivosť je zverená farárovi ako vlastnému pastierovi pod autoritou diecézneho biskupa. Zákonne zriadená farnosť má na základe samotného práva právnu subjektivitu. Farnosť má byť územná; môžu sa ustanoviť aj osobné farnosti vzhľadom na obrad, reč, národnosť veriacich nejakého územia. Farár je vlastný pastier farnosti, ktorá mu je zverená a je povolaný v tejto farnosti vykonávať učiacu, posväcujúcu a riadiacu úlohu za spolupráce iných kňazov (napr. kaplánov), diakonov a laických veriacich podľa normy práva. Za farnosť pred Bohom a biskupom zodpovedá len a iba farár – nie FER, kurátori, kantor, kostolník, miništrant... nehovorím to kvôli svojej osobe, tak to bolo s mojimi predchodcami i bude s nástupcami, vždy iba farár je zodpovedný za farnosť.  Farár zastupuje farnosť vo všetkých právnych záležitostiach podľa normy práva. Vo vlastnej farnosti máme právo žiadať vysluhovanie sviatostí (krst, birmovanie, sobáš) v cudzej iba s povolením vlastného farára. Média všetkých kňazov nesprávne volajú farári, ale sú kňazi kapláni, dekani, kanonici, monsiňori... vo farnosti môže byť iba jeden farár.